СУ "Д-р Петър Берон" село Хитрино
Училище с нови идеи и много възможности !

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА "ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА, СИГУРНА И ДОСТЪПНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА"

МОДУЛ 4 „БИБЛИОТЕКИТЕ КАТО ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА“ 

 

През учебната 2022/2023 година Средно училище "Д-р Петър Берон", с. Хитрино ще работи по Модул 4 „Библиотеките като образователна среда“.

 

1. Необходимост от програмата

Библиотеката е активен фактор в учебно-възпитателния процес като място с особено значима роля при формирането на трайни навици за четене сред младите хора, притегателен център за срещи с творци, поле за дискусии, изследователска  работа и самоподготовка - дейности, които формират грамотност и ангажирано отношение към книгата и четенето.

Наличието на съвременна училищна библиотека е от изключително значение, за да се осигури  стимулираща среда за личностното, социалното и културното развитие на учениците. За да се затвърди мотивацията за учене и да се повиши образователната грамотност на учениците е необходимо да бъде изграден траен интерес към четенето и към книгите. За целта на децата трябва да се предложат книги според техния вкус и интереси, книги на съвременни автори, които да ги провокират и да стимулират желанието им за четене, защото всяко нещо, което ще прочетат с удоволствие, ще ги отведе нагоре, стъпало по стъпало, към грамотността. Предложената за закупуване литература - съвременна детска литература, справочници и енциклопедии с любопитни факти, научна и научно–популярна литература, българска съвременна литература на популярни автори, книги за тийнейджъри и др. ще обогати и разшири знанията на учениците по различните дисциплини и ще обогати представата им за света около нас.

Инициативите, които са предвидени за изпълнение ще популяризират библиотеката като място, в което се насърчава мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес. Настоящият проект е подчинен на идеята за превръщането на библиотеката в съвременна образователна среда, както и в място за развлечение и прекарване на свободното време на учениците.

В рамките на една учебна година са предвидени дейности, насочени в две направления. Фокус на първото е училищната библиотека – модернизиране на физическата среда, обогатяване на библиотечния фонд и повишаване на неговата релевантност, стимулиране на интереса към четене и създаване на трайни навици за ползване на библиотечните ресурси, подпомагане на образователния и възпитателен процес. Цел на второто направление са обществените библиотеки – организиране на посещения, провеждане на учебни часове по различни предмети, разнообразни партньорски инициативи и съвместни тематични срещи и обучения с общинската библиотека в читалище ”Пробуда 1929”, с. Хитрино и Районна библиотека “Стилиян Чилингиров” в гр. Шумен.


2. Предвидени дейности:


- Закупуване на книги съобразно потребностите и интересите на учениците с цел създаване на библиотечен фонд в училищата, в които няма такъв, и обогатяване с нова съвременна литература в училищата с изграден библиотечен фонд. Проучването на интересите и потребностите на учениците се извършва по определен от директора на училището ред.
- Създаване на „кът за четене“ и превръщането му в неформална уютна читателска среда, която да предразполага учениците както към изграждане на трайни навици за четене, така и към работа в екип за търсене, извличане и анализиране на информация от различни източници при проектни дейности. Кът може да се създаде както в училищната библиотеката, така и извън нея – на територията на училището, на места, позволяващи обособяването на такива пространства. В създадения кът може да се създаде възможност за позициониране на конструктори, игри, комплекти за експерименти, добавена виртуална реалност и др. с цел осигуряване на визуализация в работата на учителите.
- Организиране и провеждане на инициативи в създадения „кът за четене“/училищната библиотека с цел популяризирането им като място, в което се насърчават мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес. В инициативите може да вземат участие лектори, автори на произведения и др.